Stres Diyabet Riskini Nasıl Etkiler?

Diyabet birçok insanın hayatını etkiliyor ve körlükten inmeye kadar ciddi komplikasyon risklerini artırıyor. Tip 1 diyabet, genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde teşhis edilen bir bağışıklık bozukluğudur. Tip 2 diyabetin gelişmesi yıllar alabilir ve birçok faktör katkıda bulunur.

Diyabet hastalarının büyük çoğunluğutip 2 diyabet hastası. Tip 2 diyabet konusunda endişeleriniz varsa, genel sağlık durumunuzu, yaşam tarzınızı ve mevcut yaşam kalitenizi dikkate almanız önemlidir.

Tip 2 diyabet nedir?

Tip 2 diyabet, hücreleriniz, gerektiği gibi pankreasınızın ürettiği bir hormon olan insülinle etkileşime girmediğinde gerçekleşir. Bu olduğunda kan şekerinizin enerji olarak kullanılması engellenir.  Sonuç olarak, kan şekeri seviyelerinin yükselmesi, prediyabet ve son olarak da tam gelişmiş diyabete yol açmaktadır.

Tip 2 diyabet için risk faktörleri nelerdir?

Tip 2 diyabet için en yaygın risk faktörleri arasında şunlar bulunmaktadır:

Şişmanlık

Prediyabet

45 yaşında veya daha büyük olmak

Fiziksel olarak etkin olmamak

Tip 2 diyabet tanısı konmuş ebeveyn veya kardeşe sahip olmak

Tip 2 diyabet riski altındaysanız, bunu engellemek veya tamamen durdurmak için elinizde çok şey var. Kilo vermek, sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmak bunlardan bazılarıdır. 

Yüksek stres, diyabet gelişimi için beni daha fazla risk altına sokabilir mi?

Pek çok sağlık problemine bağlı stresin tip 2 diyabete katkıda bulunabileceği, ancak diğerleri kadar sık ​​konuşulmaması gereken bir risk faktörü olacağının tam bir sürpriz olmamalıdır.

Ek olarak stres, iştahınızı artıran daha fazla kortizol hormonu üretmenize neden olur. Bu, fazla kilo almaya yol açabilecek bir faktördür ve bu da tip 2 diyabet için riskinizi yükseltir.

Stres seviyemi ve diyabet riskimi etkin bir şekilde azaltmak için ne yapabilirim?

Neyse ki, yalnızca diyabet riskini azaltmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kalp hastalığı gibi diğer durumlarla teşhis edilme şansınızı da azaltacak stresi azaltma seçenekleriniz var. Stres azaltma teknikleri şunları içerir:

Yoga yapmak

Meditasyon yapmak

Her türlü fiziksel egzersizi yapmak

Dikkatlice nefes al

Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurmak

Eğer tip 2 diyabet riski altındaysanız gerekli muayeneleri yaptırmak hastalığın erken aşamalarda tespit edilmesine yardımcı olacaktır.

Add Your Comment

Ayazağa mah. Azerbaycan cad. No: 3 Blok Kat 12 D: 29- 30

drneslihanaktas.com © 2024. Tüm hakları saklıdır