Enfeksiyonlar

Hayatı tehlikeye atan hastalık gruplarından olan enfeksiyon hastalıkları, dahiliye ve mikrobiyoloji laboratuvarı kapsamında teşhis ve tedavi uygulamalarına tabi tutulur. Enfeksiyon hastalık grubu içinde çok sayıda hastalık vardır ve her biri için farklı teşhis ve tedavi uygulamalarına başvurulur. Enfeksiyon hastalıklarının oluşumunda genellikle bakteriler, virüsler, parazitler gibi mikroorganizmalar rol oynamaktadır.

Bakteri, virüs, parazit gibi mikroorganizmalar dışında mantarlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HIV ve AIDS, sarılık grupları, tifo, bruselloz, tüberküloz, ateşli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, grip, ishal, solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, beyin ve omurilik enfeksiyonları, yumuşak doku enfeksiyonları, diyabetik ayak enfeksiyonları, besin zehirlenmeleri, yoğun bakım ve cerrahi enfeksiyonları gibi çok sayıda hastalık enfeksiyon hastalıkları grubu olarak değerlendirilir ve teşhis, tedavi uygulamaları gerçekleştirilir.

Bakteri, Virüs, Mantar ve Parazit Gibi Mikroorganizmalar Üzerinden Gerçekleşen Enfeksiyon Hastalıkları

Vücuda dışarıdan gelen bakteri, virüs, mantar ve parazitler üzerinden gerçekleşmektedir. Bulaşıcı özellikte olduklarından kişiden kişiye bulaşabilirler ve solunum, kan, vücut sıvıları yoluyla transfer olabilirler. Bu tür enfeksiyon hastalıklarda yaşanan durumun boyutuna göre medikal ilaç desteği ve cerrahi uygulamalar tercih edilebilir. Öksürme, kas ağrısı, ateş, ishal gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu tip belirtiler ortaya çıktıysa ve kısa süre içinde iyileşme olmadıysa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon Hastalıkları

En sık rastlanan cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıkları HIV virüsü ve AIDS, Hepatit B, bel soğukluğu olarak özetlenebilir. En büyük risk içeren cinsel içerikli enfeksiyon hastalıkları olarak nitelendirilmektedirler. Bu hastalıklara yakalanmamak adına korunma yöntemlerine başvurulmalıdır. Tek eşlilik de bu tip hastalıklara yakalanmama noktasında önemlidir.

Özellikle HIV virüsü ve AIDS vücuda geldikten sonra özellikle bağışıklık sistemi üzerinde oluşturduğu hasarla hayati tehlike oluşturabilir. Vücudu savunmasız bırakan bu virüslerin takibi yapılmalıdır.

Hepatit Türünde Enfeksiyon Hastalıkları

Halk arasında sarılık olarak da bilinen hepatit hastalıkları, vücutta cilt ve göz çevresinde sarı renkte etkisiyle bilinmektedir. Sarılık hastalığının birden çok çeşidi bulunmaktadır ve kandaki bilirubin miktarının tespiti ile çözülmektedir. Aynı şekilde tedavi süreçinde de bu değerin dengelenmesi sağlanmaktadır.

Tifo, Bruselloz, Tüberküloz Tipi Enfeksiyon Hastalıkları

Genellikle hayvanlar üzerinden insanlara taşınan enfeksiyon hastalıkları olarak değerlendirilmektedir. Hayvan insan teması üzerinden bu tipteki enfeksiyon hastalıklarının bulaşması mümkün olmakla birlikte, bu enfeksiyon hastalığına sahip hayvanların ürünlerinin tüketilmesi de enfeksiyon hastalıklarına yakalanmayı sağlayabilir. Ateş, ağrılı yakınmalar, iştah kaybı ve buna bağlı olarak gelişen kilo kaybı ile kendini gösteren bu tipteki enfeksiyon hastalıkları erken teşhis ile daha kolay tedavi edilebilmektedir. Tedavi süreci antibiyotik kullanımıyla başlar.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar ve idrar yolunda bakteri tespit edilirse idrar yolu enfeksiyonu şüphesi doğmaktadır çünkü bu bölgede bakteri oluşumu ancak dışarıdan bir faktör sebebiyle gelmişse mümkündür. Bu problem böbrek, idrar yolu, üretra ve mesaneyi etkileyerek başka hastalıkların oluşmasına da sebebiyet verebilir. Sık idrara çıkma, yanma ve ağrı hissetme, ateşli yakınmalar ve halsizlik bu tipteki enfeksiyon hastalıklarının belirtileri arasındadır ve genelde antibiyotik tedavisi ile tedavi uygulamalarına başlanır.

Grip ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

Nezle, grip, sinüzit, migren ve bademcik bölgelerinde görülen iltihaplı enfeksiyon hastalıklarıdır. Belirtiler ortaya çıktığında tespit edilmeleri oldukça kolaydır ve ilaç tedavisi ile istirahat ile tedavi uygulamaları gerçekleştirilir.

Beyin ve Omurilik Enfeksiyonları

Beyin ve beyni çevreleyen zarların iltihaplanması durumunda oluşan enfeksiyon hastalıklarıdır. Mikroorganizmalar kaynaklı gerçekleşebilirler ve erken teşhis ile tedavi süreçlerinde başarı oranı yüksektir. Antibiyotik tedavisini durum ciddileşirse cerrahi uygulamalar takip eder.

Diyabetik Ayak Enfeksiyon Hastalıkları

Diyabet rahatsızlıklarının birçoğunda paralel olarak ortaya çıkmaları mümkündür ve oldukça ciddi sonuçlar doğurabilecek enfeksiyon hastalığı grubundadır. Erken teşhis ile tedavi altına alınmadığı zaman uzuv kaybı gibi ciddi problemlere yol açabilir. Diyabetik hastalıklara sahip bireylerin hayat tarzında değişiklikleri sağlıklı bir şekilde uygulayıp bu tip hastalıklardan kendilerini korumaları gerekmektedir.

Yumuşak Doku Enfeksiyonları

En sık görülen enfeksiyon hastalıklarından olmakla birlikte ağrı ve ateş gibi yakınmalarla kendisini gösterir. Kan testleri ile tanı uygulamaları gerçekleştirilirken antibiyotik tedavisi ile tedavi süreci başlar.

Add Your Comment

Ayazağa mah. Azerbaycan cad. No: 3 Blok Kat 12 D: 29- 30

drneslihanaktas.com © 2024. Tüm hakları saklıdır