Koenzim Q10

Koenzim Q10 nedir?

Koenzim Q10 yağda çözünebilen vitamin benzeri bir bileşiktir. Dokulardaki formuna göre Ubikinol-10 veya Ubikinon-10 olarak da isimlendirilir. Ubikinol ve ubikinon Latincede “her yerde olan” anlamına gelmektedir. Koenzim Q10 vücutta sentezlenebildiği gibi besinsel kaynaklarla dışarıdan da alınabilmektedir.  Koenzim Q10’in vücutta en çok bulunduğu organlar; kalp, böbrek ve karaciğer gibi yüksek metabolizma hızına sahip organlardır.

Koenzim Q10 ne işe yarar?

Koenzim Q10 hücre membran yapısının korunmasında ve hücrede enerji dönüşümünün sağlanmasında rol oynar. Aynı zamanda dokulardaki serbest radikallerin etkisini azaltmaya yardımcı olduğundan iyi bir antioksidandır. Koenzim Q10’nin yüksek tansiyon, migren, romatoid artrid, Parkinson ve fibromiyalji gibi bazı hastalıkların tedavisinde olumlu etkileri olabileceğine dair çalışmalar da bulunmaktadır.

Koenzim Q10 hangi besinlerde bulunur?

Koenzim Q10 özellikle kırmızı et, tavuk, balık ve yumurta gibi hayvansal protein kaynaklarında daha yüksek miktarda bulunmaktadır.  Bitkisel kaynak olarak ise brokoli ve karnabaharda diğer sebzelere göre daha yüksek miktarda koenzim Q10 içermektedir.

Koenzim Q10  ne zaman kullanılır?

Koenzim Q10’in sabah kahvaltı ile birlikte alınması önerilmektedir.

Koenzim Q10 yan etkileri nelerdir?

Koenzim Q10 nadiren mide yanmasımide bulantısı ve ishale sebep olabilmektedir.

Koenzim Q10 cilde faydaları nelerdir?

Besin takviyesi olarak alınan koenzim Q10, cildin mevsim geçişlerinden daha az etkilenmesine, pürüzsüzleşmesine ve sıkılaşmasına katkıda bulunabilmektedir.

Koenzim Q10 eksikliğinin vücuda etkileri nelerdir?

Koenzim Q10, vücutta kendiliğinden oluşan ve hücreler üzerinde zararlı etkileri bulunan serbest radikallerin etkisini azaltmada önemli bir antioksidan bileşiktir. Bağışıklık sistemini destekler ve hücreye enerji sağlanmasında rol oynar. Koenzim Q10 miktarının azalması hücrelerin sağlıklı döngüsünü bozabilmekte, oksidatif stresin artmasına neden olabilmektedir.

Koenzim Q10 kilo aldırır mı?

Koenzim Q10’nin vücut ağırlığı artışı sağladığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Koenzim Q10 kilo verdirir mi?

Bazı çalışmalar; günlük koenzim Q10 alımının obez ve hafif şişman bireylerde kan glikoz ve lipid düzeyleri üzerine olumlu etkileri olduğunu gösterse de;  koenzim Q10’nin doğrudan kilo kaybını sağladığına dair yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

Koenzim Q10 eksikliği nasıl giderilir?

Koenzim Q10 et, balık ve yağlı tohumlar ile diyet yoluyla alınabilmektedir. Ancak yaşlanma ile birlikte vücutta Koenzim Q10 miktarının azalması ve besinsel kaynaklarının yeterli tüketilmemesi durumunda çiğnenebilir tablet ve şurup formunda besin takviyesi olarak da alınabilmektedir.

Koenzim Q10 kimler kullanamaz?

Kan sulandırıcı ilaçlar, tiroid ilaçları ve kemoterapi tedavisi alan kişilerin; ilaç etkileşimi nedeniyle koenzim Q10 kullanmadan önce hekimlerine danışmaları gerekmektedir.  Ayrıca gebelik ve emzirme döneminde Koenzim Q10 kullanımının güvenli olduğu konusunda çalışmalar yeterli değildir. Bununla birlikte kalp yetmezliği, böbrek ve karaciğer hastalıkları ile diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişiler Koenzim Q10 kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır.

Koenzim Q10 sperm üzerinde etkisi var mıdır?

Koenzim Q10’nin sperm hücresi sayısı ve sperm motilitesini arttırdığına dair çalışmalar bulunmaktadır.

Koenzim Q10 hangi durumlarda kullanılmamalıdır?

Koenzim Q10 gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalı; düzenli ilaç kullanan ve kronik hastalığı bulunan kişiler ise koenzim Q10 almadan önce hekimlerine danışmalıdır.

Koenzim Q10 bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

Koenzim Q10, bağışıklık sistemi fonksiyonlarının optimum düzeyde olmasını sağlayan hücreler üzerinde pek çok önemli fonksiyona sahiptir. Koenzim Q10 bağışıklık sisteminin harekete geçirilmesinde ve fiziksel performansın arttırılmasında önemli rol oynar.

Add Your Comment

Ayazağa mah. Azerbaycan cad. No: 3 Blok Kat 12 D: 29- 30

drneslihanaktas.com © 2024. Tüm hakları saklıdır