Sağlıklı Bir Kalp İçin 5 Alışkanlık

Kalp hastalığı, sadece yaşlı yetişkinlerde değil, her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak bazı alışkanlıklarla kalp sağlığını korumak mümkündür. Bu alışkanlıklardan bazıları ise şu şekildedir: 

Tuz Değil Baharat Kullanın

Daha sağlıklı bir kalbi teşvik etmenin en basit yollarından biri yemeğinizi biber, kimyon, sarımsak ve diğer malzemelerle çeşnilendirmek, ancak tuzu kullanmamak. Hazır ve işlenmiş gıdalar sıklıkla yüksek miktarlarda sodyum içerir, bu nedenle tuzu tadamasanız bile, muhtemelen çok fazla sodyum alabilirsiniz.

Yüksek sodyum içeren beslenme alışkanlıklarını uzun süre tekrarlamak genellikle yüksek tansiyona yol açar – bu da kardiyovasküler hastalığın başlıca nedenidir. Böylece tuz alımınızı düşürdüğünüzde, kalp hastalığına yakalanma riskinizi de düşürebilirsiniz. Sofra tuzu yerine baharat kullanarak kalp sağlığınızı korumanın yanı sıra, sodyum alımınızı aşağıdaki şekillerde de azaltabilirsiniz:

Yediğiniz işlenmiş gıda miktarını sınırlama

Daha fazla taze meyve ve sebze yemek

Sodyum seviyeleri için etiket okuma

Fast food öğünlerini normalden çok ara sıra kullanma

Sigarayı Bırakın

Kalp hastalıklarını ve diğer ciddi sağlık koşullarını önlemek için sigarayı bırakmanız gerektiğini ilk kez duymanız mümkün değil. Peki neden bugün sigarayı bırakma yolunda ilk adımı atmıyorsunuz? Sigara içmek kan damarlarınıza zarar verir, bu da kalbinizin daha zor çalışmasını sağlar. Bu kalp hastalığına yol açabilir.

Diyabet, Kolesterol ve Kan Basıncını Yönetin

Şeker hastalığınız, yüksek tansiyonunuz veya yüksek kolesterolünüz varsa, mevcut sağlık koşullarını kontrol altına almanıza yardımcı olacak bir uzmanla görüşmelisiniz. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabetin tümü, özellikle üçü de mevcutsa, kalp hastalığına yakalanma riskinizi artırır.

Yüksek tansiyon, kalbinizin vücudunuza kan pompalamak için daha çok çalışmasını sağlar. Yüksek kolesterol, arter duvarlarında plak birikimini arttırır ve kalp hastalığına ve kalp krizine yol açabilir. Kan şekeri seviyesinin yüksek olduğu anlamına gelen şeker hastalığı, atardamarlarınızda artan plak birikmesine yol açabilir.

Rahatlayın

Günlük iş stresinizi, ailenizi ve diğer yükümlülüklerinizi yönetmenin yollarını bulmak, kalbinizi sağlıklı tutmak için uzun bir yol kat etmenizi gerektirebilir. Sağlıksız yiyecekleri yiyerek veya alkollü içkiler içerek stresle baş etmek kalbinize veya genel sağlığınıza yardımcı olmaz. Yürüyüşe çıkmayı, müzik dinlenmeyi veya sakinleştirici bir şeyler yapmayı deneyin. 

Daha Fazla Uyuyun

Yeterince uyuyamıyorsanız, kendinizi diğer şeylerin yanı sıra yüksek tansiyon, kalp krizi ve depresyon riski altına sokarsınız. Her gün iyi beslenmek ve egzersiz yapmak gibi, hayatınızda uykuya da öncelik verin. 

Nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız veya kalp hastalığına yakalanma riskiniz olup olmadığını görmek için bir muayene olmak istiyorsanız bir doktora danışın. 

Add Your Comment

Ayazağa mah. Azerbaycan cad. No: 3 Blok Kat 12 D: 29- 30

drneslihanaktas.com © 2023. Tüm hakları saklıdır