Probiyotikler Nelerdir, Ne işe Yararlar ?

BAĞIRSAK DOSTU CANLILARIMIZ: PROBİYOTİKLER!

Probiyotikler olmadan besin sindirimi olmaz!

Beslenme alışkanlıklarımızdaki yanlışlar, gereksiz ve yüksek dozda antibiyotik kullanımı ve dengesiz beslenme bağırsak yapımızı bozar. Bunun sonucu olarak gaz şikâyetleri, hazımsızlık, şişkinlik ve kilo alımı gibi şikâyetler oluşabilir. Doğru beslenme veya probiyotik kullanımı ile bu şikâyetlerin ortadan kalkabileceğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Aktaş konu ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Yetişkin bir insanın bağırsaklarında toplam 1,5 kg ağırlığında 100 trilyon adet probiyotik bulunduğunu belirten Dr. Neslihan Aktaş, “Probiyotik kelimesi “yaşam için uygun, canlı” anlamına gelmektedir. Yani probiyotikler, vücut için fayda sağlayan mikro canlılardır. Probiyotik denilen yararlı bakteriler sadece bağırsaklarda bulunur ve sindirim sisteminin faaliyetlerine yardımcı olur. Öyle ki, probiyotikler olmadan besinlerin sindirimini dahi gerçekleştirmek mümkün değildir.” dedi.

Gereksiz antibiyotik tüketimi bağırsak sağlımızı bozar!

Sağlık için zararsız ve hatta faydalı olan probiyotiklerin, gereksiz antibiyotik kullanımı ve yanlış beslenme sonucu imha edildiğini belirten Dr. Neslihan Aktaş, “Bundan dolayı da, sürekli ve yüksek dozlarda antibiyotik tüketimi, bir takım sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. İşlenmiş olan gıdaların tüketilmesi, uzun süre devam eden ishal, stres, alkol ve lif bakımından zengin gıdaların az tüketilmesi buna karşılık sistemi zehirleyen şeker, nişasta, un deposu zararlı yiyeceklerin fazlaca tüketilmesi vücuttaki probiyotik miktarı azaltır. Sonuç olarak sindirim sistemi sağlığı bozulur.” şeklinde belirtti.

Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir!

Probiyotik kullanımının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kilo kontrolünü sağladığını belirten Dr. Neslihan Aktaş probiyotiklerin faydalarını

“İshal ve kabızlığı önler.
Şişkinlik, hazımsızlık ve gaz problemlerini giderir.
Mide bağırsak (gastrointestinal) rahatsızlıkları ve enfeksiyon oluşumlarını engeller.
İrritabl bağırsak sendromu, kolit ve diğer bağırsak sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.
Bağışıklık sisteminin güçlendirir.
Kandaki kolesterol ve şeker dengesini sağlar.
Kilo kontrolünü sağlar.
Menopozal semptomları azaltır.
Depresyon, bilinç bulanıklığı, bellek sorunları ve öğrenme güçlüğüne iyi gelir.
Kulak çınlaması, vertigo, sersemlik halini engeller.
Hastalık sonrası hızlı iyileşme sağlar.
Mantar enfeksiyonu ve alerjik reaksiyon riskini azaltır.
İdrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur.
Diğer besinlerde bulunan vitamin ve mineralleri vücut tarafından emilmesine katkı sağlar.
Egzama semptomlarının azaltılmasına ve önlenmesine katkı sağlar.” şeklinde sıraladı.

Probiyotik zengini Kefir!

Probiyotikler bazı besinlerde doğal olarak bulunduğunu belirten Dr. Neslihan Aktaş, “Genellikle süt ürünleri probiyotikler açısından zengindir. Ayrıca;

  1. Yoğurt: En bilinen doğal probiyotik kaynağı besin yoğurttur. Bu probiyotikler sindirim sistemini zararlı bakterilere karşı korur ve onlarla mücadele eder. Özellikle de ev yoğurdunun probiyotik içeriği daha yüksektir ve bağışıklığın artırılmasına yardımcı olur.
  2. Peynir: Kahvaltıların vazgeçilmez besini olan peynirin de probiyotik içeriği yüksektir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  3. Kefir: Bir tür fermente (mayalanma) sonucu meydana gelen kefir, keçi, koyun ya da manda gibi hayvanların sütünden elde edilebilmektedir. Fermentasyon yardımı ile meydana gelen kefirin, probiyotik içeriği sütün içerdiği probiyotiklerden daha fazladır. Üstelik kefiri, laktoz intoleransı olanlar da tüketebilmektedir. Bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olan kefir, bağışıklık sistemi sağlığını da korumaktadır.
  4. Lahana Turşusu: Mükemmel bir beta karoten, demir, kalsiyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve C vitamini kaynağı olan lahana turşusu aynı zamanda, çok iyi bir probiyotik kaynağıdır. Üstelik lahana turşusunun içerdiği probiyotik doğal probiyotiktir.
  5. Salatalık Turşusu: Hem lezzetli hem de faydalı olan salatalık turşusu, iyi bir probiyotik kaynağıdır. Özellikle de yemeklerin yanında tüketilen salatalık turşusu, bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Hatta salatalık turşusunun suyu dahi, iyi bir probiyotik kaynağı olduğundan, suyunu içmek de, oldukça faydalıdır.
  6. Ayran: Yoğurt ile suyun karıştırılması ile oluşan ayran, yoğurt bazlı olduğu için, çok iyi bir probiyotik kaynağıdır.
  7. Keçi Sütü: Koyun, inek ve manda sütlerine nazaran daha sert ve koyu bir yapıya sahip olan keçi sütü bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  8. Bitter Çikolata: Benim de en sevdiğim kaçamağım olan bitter çikolata ideal bir probiyotik kaynağıdır.
  9. Probiyotik İçeren Diğer Besinler: Probiyotik içeren ya da probiyotiklerin çoğalmasına yardımcı olan diğer besinlere örnek olarak Nar ekşisi, Turşu, Sirke, Şalgam, Boza, Süzme peyniri gösterebiliriz.” dedi.

Probiyotik takviyelerini doktorunuza danışmadan kullanmayınız!

Probiyotiklerin bazı besinlerin yapısında doğal şekilde bulunduğunu belirten Dr. Neslihan Aktaş, “Probiyotik ihtiyacını doğal yollardan karşılamak çok daha sağlıklı ve etkilidir. Fakat yapay şekilde probiyotik üretilmesi ve bir takım besin maddelerin içerisine eklenmesi de mümkündür. Doğal olmayan probiyotikleri, düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin tüketmesi zararlı olabilir. Ayrıca, bazı kronik hastalıkları bulunan kişiler, bebekler, çocuklar, hamile ve emziren kadınların, bu gibi doğal olmayan probiyotik besinlerden uzak durmalarını tavsiye ederiz. Konu hakkında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.” şeklinde bilgilendirdi.

Add Your Comment

Ayazağa mah. Azerbaycan cad. No: 3 Blok Kat 12 D: 29- 30

drneslihanaktas.com © 2023. Tüm hakları saklıdır