Kalp Krizi Belirtilerinin Erkekler ve Kadınlar İçin Farkları

Nefes darlığı, insanların çeşitli nedenlerle karşılaştıkları ortak bir durumdur. Egzersiz, astım ve obezite nefes darlığına neden olabilir. Bu durumlarda, nefes darlığı zaman, dinlenme ve bazen ilaçla giderilebilir. Ancak her cinsiyet için potansiyel kalp krizi belirtilerini bilmek önemlidir. 

Aynı şekilde, göğüs ağrısı da çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlardan bazıları hazımsızlık, asit reflü veya bir kas gerginliğidir. Tıpkı nefes darlığı gibi, zaman ve tedaviler bu semptomlara yardımcı olabilir. Ancak, uzun süre dinlendikten sonra bile nefes almakta güçlük çekiyorsanız ve sürekli göğüs ağrısı çekiyorsanız, bu daha ciddi bir altta yatan durumu gösterebilir. Hemen bir doktora görünün, çünkü bu bir kalp krizi belirtisi olabilir.

Nefes darlığı ve göğüs ağrısı, kalp krizinin en sık görülen iki belirtisidir. Daha spesifik olmak gerekirse, ağrı genellikle göğüste ezilme, sıkma veya basınç gibi ortaya çıkar ve nefes darlığı baş dönmesi, mide bulantısı veya düşük nabız hissetmenize neden olabilir.

Bu iki semptom kalp krizi mağdurlarının çoğunda yaygın olsa da, bilmeyebileceğiniz şey kalp krizi için başka birkaç uyarı işareti olduğudur. Bununla birlikte, bu belirtiler cinsiyetinize bağlı olarak, çok daha yüksek veya daha düşük bir oranda kadın ve erkeklerde büyük farklılıklar gösterir.

Kadınlarda kalp krizi belirtileri

Kadınlar için iyi haber, kalp krizi geçirme olasılığı erkeklerden daha düşük olmalarıdır. Ancak, kalp krizi geçirdiklerinde sonuç genellikle çok daha kötüdür. Bunun nedeni kalp krizi geçiren kadınların diyabet, obezite, inme öyküsü ve depresyon gibi başka koşulları olmasıdır. 

Boğaz bölgesinde basınç veya rahatsızlık hissi

Mide ağrıları ve kusma 

Çene ağrıları 

Erkeklerde kalp krizi belirtileri

Erkekler daha yüksek kalp hastalığı riski altındadır, bu yüzden belirtileri anlamak çok önemlidir. İyi haber, erkeklerin kalp krizi ile başa çıkma eğilimi kadınlardan daha iyidir. Bununla birlikte, erkeklerde kadınlarda görülme olasılığı daha fazla olan belli semptomlar vardır.

Erkekler göğsünün sağ tarafında kadınlardan yaklaşık 5 kat daha fazla rahatsızlık hissederler 

Donuk bir ağrı da kalp krizi sırasında erkeklere özgüdür 

Erkeklerin kalp krizine eşlik eden bir çeşit hazımsızlık hissetme olasılıkları yaklaşık 4 kat daha fazladır

Add Your Comment

Ayazağa mah. Azerbaycan cad. No: 3 Blok Kat 12 D: 29- 30

drneslihanaktas.com © 2023. Tüm hakları saklıdır