Hormonlar Kilonuzu Nasıl Etkiler?

Genellikle, östrojen ve testosteron seviyelerinin değişmesi iştahta ve daha sonra kilo alımında ani bir artışa neden olabilir. Bu hormonal dalgalanmaların birkaç nedeni vardır ve bazı tedaviler mümkündür. Sürekli yemek yiyorsanız ve doyumsuz bir iştahınız varsa, bir çözüm arama zamanı gelmiş demektir. 

Hormonal dalgalanmalara neden olan durumlar

Her ne kadar zayıf beslenme ve egzersiz eksikliği kilo alımının önde gelen nedenleri olsa da, en iyi önleyici çabalarınıza rağmen kendinizi sürekli aç hissedebilir ve kilo almaya başlayabilirsiniz. İşte iştah ve kilo alımında artışa neden olan hormonal dalgalanmaların ardındaki bazı ortak nedenler:

Menopoz

Düşük östrojen seviyelerinin en yaygın nedeni budur. Hormonlardaki bu ani düşüş, kadınların adet döngülerinin bitiminde kilo almasına neden olabilir. Metabolizmayı ve vücut ağırlığını düzenleyen spesifik östrojen şekli olan estradiol’deki bir düşüş, menopoz sırasındaki kilo alımının belirli nedenidir.   

Hipotiroidi

Hipotiroidizm, boynumuzun önünde duran kelebek şeklindeki bez olan tiroid, yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Hipotiroidi kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür ve genellikle 60 yaş üstü insanlarda görülür.

Stres

Yüksek ve uzun süreli stres altındaysanız, vücudunuz kortizol olarak bilinen bir stres hormonu üretir. Artan kortizol seviyeleri, vücudunuzun yağ depolamasına ve muhtemelen kilo verme çabalarınızı engellemesine neden olur.

Polikistik over sendromu

PKOS olarak da bilinen polikistik over sendromu, kadınlar anormal derecede yüksek seviyelerde erkek hormonu ürettiğinde ve overleri çoklu kistler geliştirdiğinde olur. Bu, düzensiz regl dönemleri, yüz kıllarının büyümesi ve kilo alımı gibi çeşitli sorunlara neden olur. PKOS’lu kadınların %70’i bu hastalığa sahip olduklarını bilmediğinden bu duruma dikkat etmek önemlidir.

Hormonal kilo alımı için tedavi seçenekleri

Hormon tedavisi

Hormon tedavisi, hormon seviyelerinizin test edilmesini ve izlenmesini ve yaşam tarzı tercihlerinizi birlikte incelemeyi içeren bütünsel bir tedavi seçeneğidir. 

İlaç Desteği

Hem kısa vadeli hem de daha sürdürülebilir uzun vadeli kilo kaybı için ilaçlar vardır. Bunlar herkes için seçenek olmasa da, sizin için bir tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir.

Add Your Comment

Ayazağa mah. Azerbaycan cad. No: 3 Blok Kat 12 D: 29- 30

drneslihanaktas.com © 2024. Tüm hakları saklıdır