Bütünleyici Tıp

Modern tıbbın son yıllarda elde ettiği müthiş başarıların farkında mısınız? Yaşam kalitenizin yükselip ortalama yaşam süresinin uzamasında modern tıbbın bulduğu çözümlerin büyük etkisi olduğunu biliyor musunuz?

Tıp, son yüzyılda çok büyük adımlar attı. Antibiyotikleri, kemoterapi ilaçlarını, antihipertansifleri, insülini ve daha pek çok ilacı keşfederek devrim niteliğinde buluşlar yaptı. Peki modern tıbbın eksikleri yok mu; var tabii ama bunlar modern tıbbın hayati önemini ve değerini eksiltmiyor.

MODERN tıp, yeni ve yüksek teknolojili ameliyatlar geliştirerek, organ naklini artık sıradan bir ameliyat haline getirerek, genetik şifrelerinizi çözüp faydalı bilgilere dönüştürerek müthiş ilerlemeler sağladı. Teşhis alanında ulaştığı başarılar da çok önemli. Yeni cihazlarla, damarlarda oluşan en küçük kolesterol plakaları belirleniyor. Organ, doku ve hücrelerde meydana gelen kimyasal değişimlere dayanarak hastalıklar daha ortaya çıkmadan teşhis konulabiliyor. Kısacası, son elli yıl neredeyse tıbbın altın sayfası gibidir.

KUSURLARI DA VAR

Modern tıbbın hiç kusuru yok mu? Elbette var. Bütün bunları başarırken hizmetler eskisinden daha pahalı hale geldi. Bazı temel insani değerlerin geri planda kaldığı dönemler oldu. İş, özellikle “ruh-beden ilişkisi”ne geldiğinde modern tıp sınıfta kaldı. Şizofreni, depresyon ve daha birçok ruhsal hastalıkta, Alzheimer, Parkinson ve benzeri pek çok nörolojik bozuklukta ruh ve sinir hastalarına sunulan çözümler son derece etkileyici ve önemli. Ne var ki, modern tıp insan vücudunun ruh ve bedenden oluşan yeni, farklı ve çok özel bir yapı olduğunu birazcık unuttu.

Oysa ruh ve beden iç içe girince, ne ruh o eski ruh, ne beden o eski bedendir. Ortada su veya un kalmamış, tadı yeni, kokusu farklı çok özel bir hamur, her insanı ayrı yapan özel “şey” dünyaya gelmiştir. Ortaya çıkan farklı, geri dönüşümlü şey benzersiz ve o kişiye özel bir hamurdur. Kısacası, modern tıbbın ihmal ettiği şey ruhtur, ruhun bedene etkileridir.

TAMAMLAYICI TIP

Geleneksel olarak etkili olduğu bilinen, ama modern tıbbın ille de “Kanıta dayalı bulgular isterim” diye diretmesi nedeniyle deneysel koşullarda doğruluğu tekrarlanamadığı için uzak durulan birçok geleneksel teşhis ve tedavi aracının olduğunu kabul ediyorum. Bu araçlardan bir kısmının faydalı değilseler bile en azından zararsız olduklarını düşünüyorum. Hatta bazılarının yararlı olabildiğini bile onaylıyorum. Modern tıbbın klinik uygulamalarında pek yer vermediği, ama geleneksel tıbbın yararlı olabildiğini ileri süren bu uygulamaların yoğun olarak kullanıldığı yeni bir alan var: Tamamlayıcı tıp! Eskiden “alternatif tıp” olarak tanımlanan bu alan ne iyi ki bilimsel tıp tarafından da dikkate alınmaya başlandı. Bilimsel tıp, tamamlayıcı tıbbı akademik şemsiyesi altına aldıkça bu alanda faaliyet gösteren şarlatanların sayısı azaldı. Dünyanın en önemli tıp merkezlerinde (Harvard, Mayo Clinic, M. D. Anderson tıp merkezleri) yavaş yavaş tamamlayıcı tıp ünitelerinin açılması bunun kanıtıdır.

HEDEF ’BÜTÜNLEYİCİ TIP’

Gerçek ve mükemmel sağlığın sadece bedensel fiziksel-iyilikten değil, aynı zamanda mükemmel bir beden-ruh uyumundan, hatta sağlıklı çevresel koşullardan geçtiği kesindir. Yani, bedensel ve ruhsal iyilik haline, yaşadığınız sosyal ve fiziksel çevrenin iyiliğini de eklemeniz gerekiyor. Sağlığın tarifini, “bedensel, ruhsal, sosyal ve çevre bakımından tam bir iyilik ve mükemmellik halidir” diye değiştirmek gerekiyor. Kısacası, ruhsal durum en az beden kadar önemli. Ruh sağlığının genel sağlığımız üzerinde ölçülmesi zor ama son derece etkili sonuçları var. Bazı bedensel sorunların çözümünde ruhsal problemlerin dikkate alınması, “ruhsal iyiliğin iyileştirici etkisi’nden faydalanılması gerekiyor. Eğer modern tıbbın kanıtlanmış bilimsel tedavilerine ruhsal gücün iyileştirici etkileri de eklenebilirse hastalıkları önleme ve tedavide başarı şansının artacağını düşünüyorum. Bu noktada modern tıpla tamamlayıcı tıbbı bir arada götüren yeni bir tıp yaklaşımı önerenler var: Bütünleyici tıp! Eğer modern tıp tamamlayıcı tıbbın insana iyi gelen (en azından ruhsal iyileşmesini destekleyen) yanlarını daha fazla kullanabilirse insanların kendilerini iyi hissetmeleri de, iyileşmeleri de daha kolay ve çabuk olacak. Manevi bağların ve ruhsal iyileşmenin hastalıklardan koruyucu gücünden daha çok faydalanacak. Önemli olan tamamlayıcı tıbbı şarlatan alternatif tıpçıların (!) sorumsuz hareket alanları olmaktan çıkarmak ve bilimsel tıbbın etik ahlaki-şemsiyesinin altına almak gibi gözüküyor. Bu yeni yapılanma modern tıbbın mekanik yapısına daha fazla insani boyutlar katacak, insana daha fazla dokunma, onunla daha güçlü duygusal bağlar kurma fırsatı verecektir.

I must explain to you how all this mistaken idea of denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete
Morgan King

Ayazağa mah. Azerbaycan cad. No: 3 Blok Kat 12 D: 29- 30

drneslihanaktas.com © 2023. Tüm hakları saklıdır